Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 8mm ID x 22mm OD x 7mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6580
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-1
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-1 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 3 kN |
| ID | 8 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| OD | 22 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 1 kN |
| Trade Number | 608 |
| Width | 7 mm |
Price
$4.71
/
each
372 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23