Flanged Ball Valve - 316 Stainless Steel - 2 Piece - Class 150 - Full Port - 2" Flanged
Brand
USA Industrials
Item #
AE8456
Mfr. Model #
ZUSA-VLV-181
Flanged ball valves have high flow rates. 316 stainless steel offers excellent corrosion resistance.
Specifications
| Ball Material | 201 Stainless Steel |
|---|---|
| Body Length | 7.01" |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-VLV-181 |
| Connection (A) | 2" Flanged |
| Connection (B) | 2" Flanged |
| Connection Type | Flanged |
| Flange Connection Style | Threaded |
| Flange OD | 6" |
| For Bolt Diameter | 4-3/4" |
| Handle Material | 304 Stainless Steel |
| Handle Type | Lever |
| Maximum Pressure | 1,000 psi |
| Maximum Steam Pressure | 100 psi |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Pieces | 2 |
| Pipe Size | 2" |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | Class 150 |
| Seal Material | PTFE |
| Seat Material | PTFE |
| Shape | Straight |
| Specifications Met | ASME B16.5, ASME B16.10 |
| Stem Material | 304 Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 350° F |
| Valve Type | Ball |
Price
$567.57
/
each
41 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 26