316 Stainless Steel Double Ferrule Instrumentation Tube Fitting - 90 Degree Elbow Adapter - 1/2" Tube OD x 1/2" NPT Female
Brand
USA Industrials
Item #
AE3524
Mfr. Model #
ZUSA-TF-YL-94
Instrumentation fittings are similar to compression fittings, but include two sleeves which provides better gripping power for higher pressure applications. 316 Stainless Steel has excellent corrosion resistance.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-TF-YL-94 |
| Connection (A) | 1/2" Tube |
| Connection (B) | 1/2" NPT Female |
| For Tube OD | 1/2" |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Pipe Size | 1/2" |
| Pipe Thread Type | NPT Female |
| Shape | 90 Degree Elbow |
| Style | Female Elbow |
| Type | Double Ferrule Instrumentation |
| Working Pressure | 7,300 psi |
Price
$50.12
/
each
41 units in stock. Estimated to ship Thu. Apr 23
Need more? Estimated to ship Thu. Aug 27