Hard FKM Fluoroelastomer Cord Stock - 0.275" Cross Section x 50 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7298
Mfr. Model #
ZUSA-RC-793
Hard durometer makes this cord stock stronger and more resistant to abrasion than standard Viton. Viton has excellent resistance to a broad range of chemicals, oils, water, and high temperatures.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-793 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.275" |
| Cross Section - Fractional | 1/4" |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 90A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Hard (90A +) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 50 ft. |
| Material | FKM Fluoroelastomer |
| Temperature Range | -15° to 400° F |
| Tensile Strength | 1,450 psi |
Price
$262.38
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 20