Hard FKM Fluoroelastomer Cord Stock - 0.103" Cross Section x 10 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7266
Mfr. Model #
ZUSA-RC-777
Hard durometer makes this cord stock stronger and more resistant to abrasion than standard Viton. Viton has excellent resistance to a broad range of chemicals, oils, water, and high temperatures.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-777 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.103" |
| Cross Section - Fractional | 3/32" |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 90A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Hard (90A +) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 10 ft. |
| Material | FKM Fluoroelastomer |
| Temperature Range | -15° to 400° F |
| Tensile Strength | 1,450 psi |
Price
$22.35
/
each
5 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 15
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 20