EPDM Cord Stock - 0.500" Cross Section x 100 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7778
Mfr. Model #
ZUSA-RC-718
EPDM is a strong material with a broad temperature range. It has excellent resistance to water, steam, and many chemicals.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-718 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.500" |
| Cross Section - Fractional | 1/2" |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 100 ft. |
| Material | EPDM |
| Temperature Range | -65° to 300° F |
| Tensile Strength | 1,500 psi |
Price
$143.57
/
each
11 units in stock. Estimated to ship Tue. May 19
Need more? Estimated to ship Tue. Jun 30