X-Profile FKM Fluoroelastomer Cord Stock - 0.070" Cross Section x 2 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7360
Mfr. Model #
ZUSA-RC-548
This cord stock has four thin contact points and provides lower friction against moving components, making it well suited for dynamic applications. Viton has excellent resistance to a broad range of chemicals, oils, water, and high temperatures.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-548 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.070" |
| Cross Section - Fractional | 1/16" |
| Cross Section Shape | X |
| Durometer | 75A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 2 ft. |
| Material | FKM Fluoroelastomer |
| Temperature Range | -15° to 400° F |
| Tensile Strength | 2,250 psi |
Price
$9.13
/
each
10 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27