Soft FDA Silicone Cord Stock - 0.103" Cross Section x 100 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7561
Mfr. Model #
ZUSA-RC-356
Soft durometer makes this cord stock easier to compress than standard Silicone. This makes it an ideal seal at low pressures or when needing to conform to worn grooves. Silicone has an excellent temperature range and good resistance to mild chemicals, animal and vegetable oils, and water.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-356 |
| Color | Red |
| Cross Section - Actual | 0.103" |
| Cross Section - Fractional | 3/32" |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 50A |
| Grade | Food |
| Hardness | Soft (50A - 60A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 100 ft. |
| Material | Silicone |
| Specifications Met | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Temperature Range | -80° to 450° F |
| Tensile Strength | 850 psi |
Price
$35.25
/
each
34 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 26