FDA Silicone Cord Stock - 3mm Cross Section x 100 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7511
Mfr. Model #
ZUSA-RC-332
This silicone cord stock is made of FDA materials and is ideal for use in food and beverage applications. Silicone has an excellent temperature range and good resistance to mild chemicals, animal and vegetable oils, and water.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-332 |
| Color | Red |
| Cross Section - Actual | 3 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70A |
| Grade | Food |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Metric |
| Length | 100 ft. |
| Material | Silicone |
| Specifications Met | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Temperature Range | -80° to 450° F |
| Tensile Strength | 850 psi |
Price
$48.63
/
each
34 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 15
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 19