Food Grade Buna-N Cord Stock - 0.187" Cross Section x 50 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA6936
Mfr. Model #
ZUSA-RC-1748
This Buna-N cord stock is made of FDA materials and is ideal for use in food and beverage applications. Also, Buna-N is the most commonly used cord stock material due to its strength and durability. It is suitable for a broad range of fluids including oils, water, and mild chemicals.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-1748 |
| Color | White |
| Cross Section - Actual | 0.187" |
| Cross Section - Fractional | 3/16" |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70A |
| Grade | Food |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 50 ft. |
| Material | Buna-N |
| Specifications Met | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Temperature Range | -20° to 210° F |
| Tensile Strength | 1,160 psi |
Price
$89.92
/
each
Estimated to ship Mon. May 25