Metal Detectable FDA Silicone Cord Stock - 3mm Cross Section x 10 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7651
Mfr. Model #
ZUSA-RC-1678
Metal fillers allow this food grade cord stock to be picked up by metal detection systems should they tear or fall into the process stream. Silicone has an excellent temperature range and good resistance to mild chemicals, animal and vegetable oils, and water.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-1678 |
| Color | Blue |
| Cross Section - Actual | 3 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70A |
| Grade | Metal Detectable |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Metric |
| Length | 10 ft. |
| Material | Silicone |
| Specifications Met | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Temperature Range | -55° to 350° F |
| Tensile Strength | 725 psi |
Price
$21.95
/
each
22 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27