Brown FKM Fluoroelastomer Cord Stock - 9mm Cross Section x 100 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7244
Mfr. Model #
ZUSA-RC-1270
Colored brown for easy identification over black cord stock. Viton has excellent resistance to a broad range of chemicals, oils, water, and high temperatures.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-1270 |
| Color | Brown |
| Cross Section - Actual | 9 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 75A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Metric |
| Length | 100 ft. |
| Material | FKM Fluoroelastomer |
| Temperature Range | -15° to 400° F |
| Tensile Strength | 2,200 psi |
Price
$1,643.24
/
each
Estimated to ship Wed. Jun 03