Square Profile FKM Fluoroelastomer Cord Stock - 0.250" Cross Section x 10 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA7328
Mfr. Model #
ZUSA-RC-111
Square profile cord stock requires less squeeze to make an effective seal and won’t roll or twist in moving applications. Viton has excellent resistance to a broad range of chemicals, oils, water, and high temperatures.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-RC-111 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.250" |
| Cross Section - Fractional | 1/4" |
| Cross Section Shape | Square |
| Durometer | 75A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Length | 10 ft. |
| Material | FKM Fluoroelastomer |
| Temperature Range | -15° to 400° F |
| Tensile Strength | 2,250 psi |
Price
$107.54
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 20