Pipe Fitting w/ Thread Sealant - Galvanized Malleable Iron - Class 150 - Hex Bushing - 1/2" NPT Male x 3/8" NPT Female
Brand
USA Industrials
Item #
BB9679
Mfr. Model #
ZUSA-PF-23287
Use Class 150 fittings in low-pressure applications. Galvanized Malleable Iron offers better durability and more rust prevention in contrast to standard iron.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSA-PF-23287 |
| Connection (A) | 1/2" NPT Male |
| Connection (B) | 3/8" NPT Female |
| Connection Style | Threaded |
| Material | Galvanized Malleable Iron |
| Pipe Size | 1/2" x 3/8" |
| Pressure Class | Class 150 |
| Shape | Straight |
| Style | Hex Bushing |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Price
$9.68
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 27