Reinforced EPDM Tubing - 1/2" ID x 3/4" OD x 5 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AE1527
Mfr. Model #
ZUSA-HT-4979
EPDM is a strong material with a broad temperature range. It has excellent resistance to water, steam, and many chemicals. This tubing is reinforced with a polyester braid allowing it to withstand higher pressures.
Specifications
| Bend Radius | 2-3/4" |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-HT-4979 |
| Clarity | Opaque |
| Color | Black |
| Curing Method | Sulfur Cured |
| Durometer | 75A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Soft (60A - 80A) |
| ID | 1/2" |
| Length | 5 ft. |
| Material | EPDM Rubber |
| OD | 3/4" |
| Operating Pressure | 145 psi |
| Reinforcement | Polyester Braid |
| Temperature Range | -10° to 250° F |
| Wall Thickness | 1/8" |
Price
$35.98
/
each
17 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Mon. May 25