3A & FDA Silicone Tubing - 12mm ID x 16mm OD x 2 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD9575
Mfr. Model #
ZUSA-HT-3725
This high purity silicone tubing is platinum cured, made of FDA compliant materials, and certified to 3A standards for food, beverage, dairy, and pharmaceutical applications.
Specifications
| Bend Radius | 44mm |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-HT-3725 |
| Clarity | Semi-Clear |
| Color | Clear |
| Curing Method | Platinum Cured |
| Durometer | 70A |
| Grade | Food |
| Hardness | Soft (60A - 80A) |
| ID | 12mm |
| Length | 2 ft. |
| Material | Silicone |
| OD | 16mm |
| Operating Pressure | 30 psi |
| Reinforcement | None |
| Specifications Met | FDA, 3A 18-03 |
| Temperature Range | -80° to 420° F |
| Wall Thickness | 2mm |
Price
$11.40
/
each
64 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Wed. May 20