Polyethylene Tubing - 1/8" ID x 1/4" OD x 2 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AE1648
Mfr. Model #
ZUSA-HT-3439
Polyethylene tubing offers good impact and crack resistance, especially at low temperatures.
Specifications
| Bend Radius | 3/4" |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-HT-3439 |
| Clarity | Semi-Clear |
| Color | Clear |
| Durometer | 45D |
| Grade | Food |
| Hardness | Hard (45D+) |
| ID | 1/8" |
| Length | 2 ft. |
| Material | Polyethylene |
| OD | 1/4" |
| Operating Pressure | 290 psi |
| Reinforcement | None |
| Specifications Met | FDA, NSF 51 |
| Temperature Range | -85° to 140° F |
| Wall Thickness | 1/16" |
Price
$2.04
/
each
42 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Mon. May 25