Latex Tubing - 3/8" ID x 17/32" OD x 10 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AE0835
Mfr. Model #
ZUSA-HT-248
Latex is naturally very strong and stretches and compresses better than other rubber materials. This latex tubing is extra soft making it easy to work with, yet is still stronger than other rubber tubing.
Specifications
| Bend Radius | 2-1/2" |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-HT-248 |
| Clarity | Opaque |
| Color | Amber |
| Durometer | 40A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Ultra Soft (< 55A) |
| ID | 3/8" |
| Length | 10 ft. |
| Material | Latex |
| OD | 17/32" |
| Operating Pressure | 40 psi |
| Reinforcement | None |
| Temperature Range | 30° to 100° F |
| Wall Thickness | 5/64" |
Price
$20.79
/
each
Estimated to ship Tue. Apr 28