Latex Tubing - 1/8" ID x 3/16" OD x 25 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AE0817
Mfr. Model #
ZUSA-HT-227
Latex is naturally very strong and stretches and compresses better than other rubber materials. This latex tubing is extra soft making it easy to work with, yet is still stronger than other rubber tubing.
Specifications
| Bend Radius | 2" |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-HT-227 |
| Clarity | Opaque |
| Color | Amber |
| Durometer | 40A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Ultra Soft (< 55A) |
| ID | 1/8" |
| Length | 25 ft. |
| Material | Latex |
| OD | 3/16" |
| Operating Pressure | 40 psi |
| Reinforcement | None |
| Temperature Range | 30° to 100° F |
| Wall Thickness | 1/32" |
Price
$26.08
/
each
153 units in stock. Estimated to ship Thu. Apr 23
Need more? Estimated to ship Thu. Aug 27