Glass-Filled PTFE Bar - 1/4" Thick x 4" Wide x 48" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AC6436
Mfr. Model #
PS-PTFE-GF-46
Glass filler makes this material stronger and more abrasion resistant than standard PTFE.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | PS-PTFE-GF-46 |
| Clarity | Opaque |
| Coefficient of Friction | 0.08 |
| Color | Off-White |
| Comparable To | Rulon, Teflon® |
| Density | 0.080 lbs / cu. in. |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Glass-Filled |
| Hardness | 60D |
| Impact Strength | 2.5 ft. - lbs./in. |
| Impact Strength Rating | Good |
| Length | 48" |
| Length Tolerance | (-1.000" - +1.000") |
| Material | PTFE |
| Shape | Bar |
| Specifications Met | UL 94 HB |
| Temperature Range | -290° to 500° F |
| Tensile Strength | 2,500 psi |
| Tensile Strength Rating | Poor |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | (-0.014" - +0.000") |
| Water Absorption | 0.0002 |
| Water Absorption Rating | Excellent |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
Price
$257.67
/
each
4 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27