White Digital Print Expanded PVC Sheet - 19mm Thick x 24" Wide x 48" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AM6182
Mfr. Model #
PS-EPVC-WH-19MMX24X48
Expanded PVC, also known as EPVC and Foamboard, is a lightweight, tough, and versatile material that is most commonly used to create signs. Expanded PVC can withstand chemicals, including alkalies and acids. The satin smooth surface finish allows for inks to adhere to the sheet.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | PS-EPVC-WH-19MMX24X48 |
| Clarity | Opaque |
| Color | White |
| Comparable To | Celtec, Komatex, Palight, Sintra |
| Construction | Solid |
| Density | 0.58 g/cm3 |
| Grade | Digital Print |
| Hardness | 55D |
| Impact Strength | 0.69 ft.lb/in |
| Length | 48" |
| Material | Expanded PVC |
| Shape | Sheet |
| Specifications Met | ASTM-1784-11, ASTM-E-84, UL 94 V-0 |
| Temperature Range | 168 °F |
| Tensile Strength | 2,250 psi |
| Thickness | 19mm |
| Thickness Tolerence | (-1.330 mm - +1.330 mm) |
| Water Absorption | 0.0015 |
| Width | 24" |
Price
$174.88
/
each
Estimated to ship Wed. Jul 01