Round Spacer - Aluminum - 6 mm OD x 10 mm Long - For M3 Screw Size
Brand
Fascomp
Item #
BB7677
Mfr. Model #
FM0944-A-3-A
NOTE The displayed image is a representation and may differ from the actual item.
Used to connect, separate, or position two unthreaded parts in assemblies. These are commonly used to isolate electrical components and give space for heat to dissipate. Aluminum is lightweight, nonmagnetic, and mildly corrosion resistant.
Specifications
| Brand Name | Fascomp |
|---|---|
| Brand Part Number | FM0944-A-3-A |
| Finish | Plain |
| For Screw Size | M3 |
| ID | 3.2 mm |
| ID Tolerance | (-0.000 mm to +0.300 mm) |
| Length | 10 mm |
| Length Tolerance | (-0.130 mm to +0.130 mm) |
| Material | 6061 T6 Aluminum |
| OD | 6 mm |
| OD Tolerance | (-0.130 mm to +0.130 mm) |
| Pack Quantity | 1 |
| Shape | Round |
| System of Measurement | Metric |
| Type | Unthreaded |