Cap Screw - Slotted Fillister Head - Zinc Plated Steel - 5/8"-11 Thread - 2-1/2"" Long
Brand
Kanebridge
Item #
AL1301
Mfr. Model #
6232CSF
Machine screws are generally used to fasten metal parts together in various types of machinery, automotive, and construction applications. Machine screws are typically used with a pre-tapped hole or with a nut. The flat head features a conical head and flat top, and it is countersunk for a smooth, flush surface. The slotted drive has a straight-line notch grooved into the surface the head and is designed to be used with flat-headed screwdrivers. Zinc plated steel offers good corrosion resistance in applications not exposed to excessive moisture.
Specifications
| Brand Name | Kanebridge |
|---|---|
| Brand Part Number | 6232CSF |
| Countersink Angle | 82° |
| Drive Style | Slotted |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Diameter | 1.073" |
| Head Diameter Tolerance | (-0.053" to +0.053") |
| Head Height | 0.281" |
| Head Subtype | Standard |
| Head Type | Fillister |
| Length | 2-1/2"" |
| Material | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Subtype | Standard |
| Screw Type | Cap |
| Specifications Met | ASME B18.2.1 |
| System of Measurement | Inch |
| Tensile Strength | 55,000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Thread Spacing | Coarse |
| Thread Type | UNC |
| Threading | Fully Threaded |