Military Grade NAS1352 Socket Head Cap Screw - Hardened A286 Stainless Steel - 1/4-20 Thread - 3/8" Long
Brand
Kanebridge
Item #
BC2598
Mfr. Model #
NAS1352N46
Engineered for strength and heat resistance, A286 stainless steel socket head cap screws deliver reliable performance in extreme conditions. They are typically used with a pre-tapped hole or nut. A286's high strength (comparable to alloy steel) and corrosion resistance properties make these screws the preferred choice for aerospace and other high-performance industries. The recessed hex drive ensures a precise fit, allowing for maximum torque in compact spaces. Vacuum Age Hardened and Argon Cooled Per AMS-H-6875B & AMS 2759/3E.
Specifications
| Brand Name | Kanebridge |
|---|---|
| Brand Part Number | NAS1352N46 |
| Drive Style | Hex |
| Finish | Precipitation Hardened |
| Head Type | Socket |
| Length | 3/8" |
| Length Tolerance | (-0.030" to +0.000") |
| Material | A286 Stainless Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Subtype | Standard |
| Screw Type | Socket Head Cap |
| Specifications Met | NAS1352, AMS-H-6875B, AMS 2759 / 3E |
| System of Measurement | Inch |
| Tensile Strength | 4,200 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Spacing | Coarse |
| Thread Type | UNC |