Type D Wing Screw - Round Head - Zinc Plated Steel - 5/16"-18 Thread - 1-1/2" Long
Brand
Kanebridge
Item #
AM9408
Mfr. Model #
3124WD
Wing screws, aslo know as wing head thumb screws, are screws that are designed to be fastened by hand. Type D wing screws, or stamped wing screws, have the stamped wing heads welded to the shank. The round head has a domed head, a smaller surface bearing, and protrudes above the fastening surface. Zinc Plated steel offers good corrosion resistance in applications not exposed to excessive moisture.
Specifications
| Brand Name | Kanebridge |
|---|---|
| Brand Part Number | 3124WD |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Diameter | 0.650" |
| Head Diameter Tolerance | (-0.030" to +0.030") |
| Head Height | 0.260" |
| Head Height Tolerance | (-0.030" to +0.030") |
| Head Type | Round |
| Length | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Subtype | Type D |
| Screw Type | Wing |
| Specifications Met | ASME B18.17 |
| System of Measurement | Inch |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Threading | Fully Threaded |
| Wing Height | 0.590" |
| Wing Height Tolerance | (-0.030" to +0.030") |
| Wing Span | 1.280" |
| Wing Span Tolerance | (-0.030" to +0.030") |