Self-Tapping Screw - Type B - Square Drive Pan Head - Zinc Plated Steel - 4-24 Thread - 1/4" Long
Brand
Kanebridge
Item #
AL8584
Mfr. Model #
0404BQP
Self-tapping screws create their own threads but require a pilot hole. The pan head features a disc with chamfered outer edge and short cylindrical sides that resembles a frying pan. Pan heads protrude above the fastening surface. The square drive has a square-shaped recess designed to be used with square driver. Zinc plated steel offers good corrosion resistance in applications not exposed to excessive moisture.
Specifications
| Brand Name | Kanebridge |
|---|---|
| Brand Part Number | 0404BQP |
| Drive Size | No. 0 |
| Drive Style | Square |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Diameter | 0.212" |
| Head Diameter Tolerance | (-0.007" to +0.007") |
| Head Height | 0.065" |
| Head Height Tolerance | (-0.005" to +0.005") |
| Head Subtype | Standard |
| Head Type | Pan |
| Length | 1/4" |
| Material | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Subtype | Standard |
| Screw Type | Self-Tapping |
| Specifications Met | ASME B18.6.3, SAE J933 |
| System of Measurement | Inch |
| Tapping/Drilling Screw Type | B |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 4-24 |
| Threading | Fully Threaded |