Neoprene Rubber Roll - 70A - 3/32" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AB3799
Mfr. Model #
BULK-RS-N70-311
Neoprene has a good balance of properties and is suitable for oils, water, and refrigerants while remaining tough and weather resistant.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-RS-N70-311 |
| Color | Black |
| Compression Set | 0.33 |
| Density | 1.50 g/cm3 |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 3.5 |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Shape | Roll |
| Specifications Met | ASTM D2000 BC 707 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Temperature Range | -30° to 250° F |
| Tensile Strength | 1,000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/32" |
| Thickness Tolerance | (-0.012" - +0.012") |
| Width | 12" |
Price
$46.67
/
each
1 units in stock. Estimated to ship Thu. Apr 23
Need more? Estimated to ship Tue. Apr 28