Flame-Retardant EPDM Rubber Sheet - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 36" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AI4762
Mfr. Model #
BULK-RS-E60FR-28
This formulation of EPDM is fire retardant and is often used as weather-resistant seals on windows and doors. EPDM is ideal for use outdoors and has excellent resistance to weather. It is particularly well suited for use in applications with steam and water.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-RS-E60FR-28 |
| Color | Black |
| Compression Set | 0.28 |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 3.8 |
| Grade | Flame-Retardant |
| Length | 36" |
| Material | EPDM |
| Shape | Sheet |
| Specifications Met | UL 94 V0, ASTM D2000 BA 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Temperature Range | -30° to 200°F |
| Tensile Strength | 1,000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | (-0.016" - +0.016") |
| Width | 36" |
Price
$120.07
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 27