Clear PVC Type 1 Sheet - 1/16" Thick x 48" Wide x 96" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD1066
Mfr. Model #
BULK-PS-PVC-602
Clear for applications that require seeing through the . PVC Type 1 is a strong and stiff material that is chemically resistant to acids, bases, and alcohols.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-PS-PVC-602 |
| Clarity | Clear |
| Coefficient of Friction | Not Rated |
| Color | Clear |
| Density | 0.051 lbs / cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell R115 |
| Impact Strength | 0.5 ft. - lbs./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 96" |
| Length Tolerance | (-1.000" - +1.000") |
| Material | PVC Type 1 |
| Shape | Sheet |
| Temperature Range | 32° to 120° F |
| Tensile Strength | 7,200 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Thickness | 1/16" |
| Thickness Tolerance | (-0.043" - +0.036") |
| Water Absorption | 0.0003 |
| Water Absorption Rating | Excellent |
| Width | 48" |
| Width Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
Price
$137.47
/
each
9 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 26