Polypropylene Plastic Rod - 40mm Diameter x 3 ft. Long
Item #
AX7700
Mfr. Model #
BULK-PR-PP-67
Polypropylene is an economical material with moderate resistance to water and chemicals.
Specifications
| Brand Part Number | BULK-PR-PP-67 |
|---|---|
| Clarity | Semi-Clear |
| Coefficient of Friction | 0.5 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 15.0 x 10-5 in./in./°F |
| Color | White |
| Comparable To | Propylux, Protec, Proteus, Sanatec |
| Density | 0.033 lbs / cu. in. |
| Diameter | 40mm |
| Diameter Tolerance | (0.0mm - +1.0mm) |
| Dielectric Strength | 40.0 kV-mm |
| Flexural Modulus | 149,389 psi |
| Friction Rating | Slippery (0.25 to 0.50) |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell M85 |
| Impact Strength | 1.2 ft.-lbs/in. |
| Impact Strength Rating | Poor (0 to 1.9 ft.lb/in) |
| Length | 3 ft. |
| Length Tolerance | (-1.000" - +1.000") |
| Material | Polypropylene |
| Shape | Rod |
| Specifications Met | FDA, UL 94 HB |
| Temperature Range | 0° to 180° F |
| Tensile Strength | 4,200 psi |
| Tensile Strength Rating | Poor (0 - 4,999 psi) |
| Water Absorption | 0.01% |
| Water Absorption Rating | Excellent (0 to 0.05%) |
Price
$50.34
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 27