White Nylon 6/6 Plastic Rod - 3/8" Diameter x 3 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD5051
Mfr. Model #
BULK-PR-NYL-45
Nylon 6/6 has a slippery surface that reduces friction and wear.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | BULK-PR-NYL-45 |
| Clarity | Opaque |
| Coefficient of Friction | 0.25 |
| Color | Off-White |
| Comparable To | Ertalon, Tecamid, Ultramid, Zytel |
| Density | 0.041 lbs / cu. in. |
| Diameter | 3/8" |
| Diameter Tolerance | (-0.000" - +0.027") |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell M85 |
| Impact Strength | 0.6 ft.-lbs/in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 3 ft. |
| Length Tolerance | (-1.000" - +1.000") |
| Material | Nylon 6/6 |
| Shape | Rod |
| Specifications Met | UL 94 HB |
| Temperature Range | -20° to 210° F |
| Tensile Strength | 13,000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Water Absorption | 0.0128 |
| Water Absorption Rating | Poor |
Price
$8.30
/
each
17 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27