Pipe Flange - 316 Stainless Steel - Class 1500 - Threaded - 3/4" Pipe Size
Brand
USA Industrials
Item #
AE3874
Mfr. Model #
BULK-PF-772
These flanges screw together with similar pipes. Use these class 1500 flanges for extreme-pressure applications. 316 Stainless Steel has excellent corrosion resistance making these fittings ideal for oils, chemicals, and harsh environments.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | BULK-PF-772 |
| Connection Style | Threaded |
| Flange OD | 5-1/8" |
| Flanged Connection Surface | Raised |
| For Bolt Diameter | 3/4" |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Pipe Fittings | Class 6000 |
| Pipe Nipples & Pipe | Scheudule XXH |
| Pipe Size | 3/4" |
| Pressure Class | Class 1,500 |
| Specifications Met | ASTM A182, ANSI/ASME B16.5, MSS SP-6, MSS SP-25 |
Price
$276.63
/
each
27 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Wed. Jun 03