Aramid/Buna-N Gasket Sheet - 1/16" Thick x 30" Wide x 30" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AA8189
Mfr. Model #
BULK-FGSM-AH-3
Made from a blend of Aramid fibers and Buna-N rubber, these sheets are a great multipurpose choice due to their oil, water, and temperature resistance.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | BULK-FGSM-AH-3 |
| Color | Green |
| Density | 2 g/cm3 |
| Length | 30" |
| Material | Aramid Fiber/Buna-N Rubber |
| Maximum Pressure | 1,450 psi |
| Recovery | 0.5 |
| Temperature Range | 0° to 400° F |
| Tensile Strength | 1,160 psi |
| Thickness | 1/16" |
| Width | 30" |
Price
$86.58
/
each
7 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27