Full Face Firm Neoprene Foam Flange Gasket for 2" Pipe - 1/8" Thick - Class 150
Brand
USA Industrials
Item #
AB0911
Mfr. Model #
BULK-FG-4603
Neoprene has a good balance of properties and is suitable for oils, water, and refrigerants while remaining tough and weather resistant. Foam is easy to compress and conforms to uneven surfaces.
Specifications
| # of Bolt Holes | 4 |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 3/4" |
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-FG-4603 |
| Color | Black |
| For Flange ANSI Class | 150 |
| For Pipe Size | 2" |
| ID | 2-3/8" |
| Material | Neoprene Foam |
| OD | 6" |
| Specifications Met | ASME B16.21, ASTM D1056 2C5, FMVSS-302 |
| Temperature Range | -70° to 200° F |
| Thickness | 1/8" |
| Type | Full Face |
Price
$8.60
/
each
16 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27