Full Face Firm Neoprene Foam Flange Gasket for 3/4" Pipe - 1/16" Thick - Class 150
Brand
USA Industrials
Item #
AB0899
Mfr. Model #
BULK-FG-4553
Neoprene has a good balance of properties and is suitable for oils, water, and refrigerants while remaining tough and weather resistant. Foam is easy to compress and conforms to uneven surfaces.
Specifications
| # of Bolt Holes | 4 |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 5/8" |
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-FG-4553 |
| Color | Black |
| For Flange ANSI Class | 150 |
| For Pipe Size | 3/4" |
| ID | 1-1/16" |
| Material | Neoprene Foam |
| OD | 3-7/8" |
| Specifications Met | ASME B16.21, ASTM D1056 2C5, FMVSS-302 |
| Temperature Range | -70° to 200° F |
| Thickness | 1/16" |
| Type | Full Face |
Price
$3.18
/
each
Estimated to ship Mon. Apr 27