G-10/FR4 Garolite Bar - 1/4" Thick x 4" Wide x 12" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD6073
Mfr. Model #
BULK-CS-GFR4-252
Glass fabric laminated with a flame retardant epoxy resin. G-10/FR4 is strong, machinable, moisture resistant, electrically insulating, and flame resistant.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-CS-GFR4-252 |
| Clarity | Opaque |
| Coefficient of Friction | Not Rated |
| Color | Yellow |
| Density | 0.072 lbs / cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell M110 |
| Impact Strength | 14.0 ft.-lbs./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
| Material | Garolite G-10/FR4 |
| Shape | Bar |
| Specifications Met | UL 94 V0 |
| Temperature Range | 280° F |
| Tensile Strength | 38,000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | (-0.010" - +0.010") |
| Water Absorption | 0.0015 |
| Water Absorption Rating | Good |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
Price
$24.67
/
each
1 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27