CE Garolite Bar - 1/4" Thick x 1" Wide x 48" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD6347
Mfr. Model #
BULK-CS-GCE-83
Cotton laminated with a phenolic resin. CE is an economical choice with moderate impact strength.
Specifications
| Backing Type | Plain |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | BULK-CS-GCE-83 |
| Clarity | Opaque |
| Coefficient of Friction | Not Rated |
| Color | Brown |
| Density | 0.049 lbs / cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell M100 |
| Impact Strength | 1.7 ft.-lbs./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 48" |
| Length Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
| Material | Garolite CE |
| Shape | Bar |
| Specifications Met | UL 94 HB |
| Temperature Range | 250° F |
| Tensile Strength | 10,000 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | (-0.015" - +0.015") |
| Water Absorption | 0.02 |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | (-0.250" - +0.250") |
Price
$14.97
/
each
17 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27