Rig Builder's Hatchets, 28 oz Head, 3 1/2 in Cut, Hickory Handle
Brand
VAUGHAN
Item #
AJ2798
Mfr. Model #
RB
- A truly professional tool designed for heavy construction use
- Extra large milled face
- Beveled nail slot
- Flame-treated handle
Specifications
| Axe Type | Hatchet |
|---|---|
| Blade Length | 3-1/2" |
| Blade Material | Steel |
| Brand Name | VAUGHAN |
| Brand Part Number | RB |
| Finish | Polished |
| Handle Grip Style | Plain |
| Handle Material | Wood |
| Head Weight | 1-3/4 lbs |
| Overall Length | 17" |
| Pack Quantity | 1 |
Price
$63.80
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14