Eagle Shovels, 11 in X 8 1/4 in Round Point Blade, 46 in White Ash Handle
Brand
AMES
Item #
AJ1771
Mfr. Model #
1554300
- Steel collar for added strength at the handle/socket connection
- Lightweight fiberglass handle resists splintering, cracking, and weathering
Specifications
| Blade Color | Gray |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 11" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 8-1/4" |
| Brand Name | AMES |
| Brand Part Number | 1554300 |
| Handle Length | 46" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Style | Straight |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 57" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$15.76
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21