Round Point Shovel, 12 in L x 8.875 in W Blade, #2, 48 in L North American Hardwood Straight Handle
Brand
AMES
Item #
AJ1768
Mfr. Model #
45519
- This round point shovel is tough enough to dig in the hardest, rockiest soil
- Features a heavy-duty steel blade
- Options available for North American hardwood or fiberglass handles, straight or D-Grip handles, open or closed backs, and forward turned step or rolled step styles
Specifications
| Blade Color | Black |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 12" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 8-7/8" |
| Brand Name | AMES |
| Brand Part Number | 45519 |
| Gauge | 14 ga |
| Handle Length | 48" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Style | Straight |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 60" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$41.85
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21