Shovels, 11 1/2 in X 8 5/8 in Round Point Blade, 47 in White Ash Long Handle
Brand
RIDGID
Item #
AJ1763
Mfr. Model #
52300
- Shovel blades and shanks are one-piece, rust-proofed, 14 gauge steel, taper-formed, then heat treated
- Round blades have slip-resistant, turned step
- Burnished lacquered ash handles are double-riveted to blade socket
- 170FG and 171FG design is offered with fiberglass handles for greater strength and longer life
Specifications
| Blade Color | Black |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 11-1/2" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 8-5/8" |
| Brand Name | RIDGID |
| Brand Part Number | 52300 |
| Gauge | 14 ga |
| Handle Length | 47" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Style | Straight |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 58-1/2" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$66.81
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21