Shovels, 9 1/2 in X 7 in Round Point Blade, 47 in White Ash Straight Handle
Brand
AMES
Item #
AJ1754
Mfr. Model #
1258200
- Smooth-back blade prevents dirt and mud build-up
- Double-tapered forged blade for easy entry into soil
- Extended blade socket for strong connection between handle and blade
Specifications
| Blade Color | Black |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 9-1/2" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 7" |
| Brand Name | AMES |
| Brand Part Number | 1258200 |
| Handle Length | 47" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Style | Straight |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 56-1/2" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$139.95
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21