Forged Round Point Shovel, 11.5 in L x 9 in W blade, Round Point, 47 in Fiberglass Straight Cushion Handle
Brand
AMES
Item #
AJ1748
Mfr. Model #
2584300
- Features comfort step and cushion end grip
- Digging shovel with long handle for maximum leverage
- Effective tool for gardening and loosening hard, rocky soil
Specifications
| Blade Color | Black |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 11-1/2" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 9" |
| Brand Name | AMES |
| Brand Part Number | 2584300 |
| For Use With | Gardening, Hard Earth and Other Materials, Loosening Rock |
| Gauge | 16 ga |
| Handle Length | 47" |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Style | Straight |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 57-3/8" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$40.20
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21