Round Point Shovel, 11.5 in L x 9.25 in W Blade, Round Point, 28 in White Ash; Poly, D-Grip Handle
Brand
AMES
Item #
AJ1741
Mfr. Model #
43106
- Dura-Torque® crimp collar for super-strong head-to-handle connection
- This shovel is of good quality and designed for light-to medium-duty jobs or for occasional users
- Heavy duty blade
- Ash Handle
Specifications
| Blade Color | Black |
|---|---|
| Blade Edge Style | Curved |
| Blade Height | 11-1/2" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 9-1/4" |
| Brand Name | AMES |
| Brand Part Number | 43106 |
| Gauge | 16 ga |
| Handle Length | 28" |
| Handle Material | Wood |
| Handle Style | D-Grip |
| Non-Conductive | No |
| Overall Length | 39-1/2" |
| Quantity | 1 |
| Shovel Type | Digging |
| Tool Type | Round-Point Shovel |
Price
$24.05
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21