Convertible Hand Truck Steel 500 Lb Cap
Brand
VESTIL
Item #
AG4801
Mfr. Model #
DSHT-500-PN
Specifications
| Axle-Mounted Wheel Type | Pneumatic |
|---|---|
| Brand Name | VESTIL |
| Brand Part Number | DSHT-500-PN |
| Caster Diameter | 10", 4" |
| Caster Quantity | 4 |
| Caster/Wheel Material | Rubber |
| Color | Red |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Flat Back |
| Hand Truck Type | Convertible |
| Handle Type | Continuous Frame Flow-Back |
| Includes Foot Assist | No |
| Includes Stair Climber | No |
| Includes Wheel Fenders | Yes |
| Load Capacity | 500 |
| Load Capacity Rating | Low Capacity (90-500 lbs) |
| Nose Plate Depth | 7 |
| Nose Plate Material | Steel |
| Nose Plate Profile | Standard |
| Nose Plate Type | Solid Straight |
| Nose Plate Width | 14 |
| Overall Depth | 17 |
| Overall Height | 48 |
| Overall Width | 20 |
| Platform Truck Height | 36 |
| Platform Truck Length | 42 |
| Platform Truck Width | 22 |
| Platform Width | 22 |
| Wheel Diameter | 3-1/2", 1" |
| Wheel/Tread Diameter | 10" |
Price
$240.17
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Fri. Apr 24
Need more? Estimated to ship Fri. Apr 24