Heavy Duty Cradle Cart 4K Lb 30.375 X 30.6875
Brand
VESTIL
Item #
AG4465
Mfr. Model #
DCC-80
Specifications
| Brand Name | VESTIL |
|---|---|
| Brand Part Number | DCC-80 |
| Caster Wheel/Tread Material | Plastic (Glass-Filled) |
| Caster/Wheel Configuration | (4) Swivel |
| Caster/Wheel Diameter | 6" |
| Caster/Wheel Mounting Location | Diamond |
| Caster/Wheel Width | 2" |
| Collapsible | No |
| Color | Blue |
| Deck Height | 26-1/8" |
| Deck Length | 30-5/8" |
| Deck Width | 30-3/8" |
| Finish | Powder Coated |
| Handle | No |
| Load Capacity | 4000 |
| Load Capacity Rating | Ultra High Capacity (3,001+ lbs) |
| Material | Steel |
Price
$546.05
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Mon. May 18
Need more? Estimated to ship Wed. Jun 24