Heavy Duty Cradle Cart 4K Lb 31.5 X 96.3125
Brand
VESTIL
Item #
AG4464
Mfr. Model #
DCC-2896-4
Specifications
| Brand Name | VESTIL |
|---|---|
| Brand Part Number | DCC-2896-4 |
| Caster Wheel/Tread Material | Plastic (Glass-Filled) |
| Caster/Wheel Configuration | (2) Swivel, (2) Rigid |
| Caster/Wheel Diameter | 8" |
| Caster/Wheel Mounting Location | Diamond |
| Caster/Wheel Width | 2" |
| Collapsible | No |
| Color | Blue |
| Deck Height | 29-15/16" |
| Deck Length | 96-5/16" |
| Deck Width | 31-1/2" |
| Finish | Powder Coated |
| Handle | No |
| Load Capacity | 4000 |
| Load Capacity Rating | Ultra High Capacity (3,001+ lbs) |
| Material | Steel |
Price
$1,243.08
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. Jun 25
Need more? Estimated to ship Wed. Jun 24