Heavy Duty Stackable Material Cart
Brand
VESTIL
Item #
AG4458
Mfr. Model #
SPC-3668-2L
Specifications
| Brand Name | VESTIL |
|---|---|
| Brand Part Number | SPC-3668-2L |
| Caster Wheel/Tread Material | Phenolic |
| Caster/Wheel Configuration | (2) Swivel, (2) Rigid |
| Caster/Wheel Diameter | 8" |
| Caster/Wheel Mounting Location | Standard |
| Caster/Wheel Width | 3" |
| Collapsible | No |
| Color | Blue |
| Deck Height | 44-13/16" |
| Deck Length | 71" |
| Deck Width | 39-3/16" |
| Finish | Powder Coated |
| Handle | No |
| Load Capacity | 5000 |
| Load Capacity Rating | Ultra High Capacity (3,001 + lbs) |
| Material | Steel |
Price
$1,441.18
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Thu. Jun 25
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 19