190# Medium Grade Filament Tape, 3" Core, 24 Mm X 54.8 M, Clear
Brand
Universal®
Item #
AG0957
Mfr. Model #
78001
A medium strength biaxially-oriented polypropylene (BOPP) film tape with fiberglass reinforcements and an aggressive ‘solvent-less’ pressure-sensitive rubber/resin adhesive. Provides excellent adhesion to kraft carton and bundling applications. Grade: Medium-Duty; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Synthetic Rubber.
- A medium strength BOPP film tape with fiberglass reinforcements.
- Aggressive solvent-less pressure-sensitive rubber/resin adhesive.
- Provides excellent adhesion to kraft carton bundling applications.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Backing Material | Polypropylene |
| Brand Name | Universal® |
| Brand Part Number | 78001 |
| Color | Clear |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Grade | Heavy Duty (Greater than 2.6 mil) |
| Length | 179-3/4 ft. |
| Pack Quantity | 1 |
| Rolls per Carton | 1 |
| Tape Type | Rubber |
| Tensile Strength | 190 lbs/in. |
| Thickness | 6.2 mil |
| Width | 1" |
Price
$1.99
/
roll of 1
8 units in stock. Estimated to ship Thu. May 21
Need more? Estimated to ship Thu. May 21