Premium Blue Masking Tape with UV Resistance, 3" Core, 24 mm x 54.8 m, Blue, 2/Pack
Brand
Universal®
Item #
AF9979
Mfr. Model #
PT14025
Blue fine crepe paper masking tape is a specially formulated pressure-sensitive, synthetic rubber adhesive designed for exposure to sunlight for up to fourteen days. Exhibits easy, clean removal from most surfaces. Excellent conformability as well as smooth backing for superior paint lines and reduced fingertip abrasion. Consistent, easy unwind, and resistant to humidity and paint bleed-through. Also has secure adhesion and is stain-resistant. Grade: Heavy-Duty; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Synthetic Rubber.
- Provides clean paint lines and removes cleanly and easily.
- Excellent conformability as well as smooth backing for superior paint lines and reduced fingertip abrasion.
- 14-day UV-resistant.
- Consistent, easy unwind and resistant to humidity and paint bleed-through.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Masking Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | Universal® |
| Brand Part Number | PT14025 |
| Color | Blue |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 54-3/4 m |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Thickness | 5.3 mil |
| Width | 24 mm |
Price
$3.72
/
pack of 2
12 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14